Káva po taliansky

Káva po taliansky alebo ako sa nestratiť v bare

Cappuccino, macchiato, americano, ristretto…

Existuje mnoho druhov kávy a nespočetne množstvo spôsobov, ako ju piť. Taliani sú známi nielen pre svoje espresso, ale aj pre spôsob, ako si ho objednať. Ak ste už niekedy márne čakali na obsluhu usadení v bare za stolíkom, asi viete o čom hovorím. Taliani si kávu zásadne objednávajú priamo u barmana, potom čo zaplatili v pokladni a dostali bloček. Malý, ale dôležitý krok, bez bločka za barmanom nechoďte!

Akú kávu si Taliani objednávajú? Každý podľa chuti, malá šálka, velká šálka, mlieko teplé alebo studené, kávový sorbet… Keď vojdete do ktoréhokoľvek baru a rozhliadnete sa okolo, nájdete desať osôb, ktoré si objednajú desať rôznych druhov kávy. Toto je určite dôvod, prečo talianski barmani patria medzi najtrpezlivejšie osoby na svete.

Prestávka na kávu je určitý druh rituálu. Pri dobrej káve možno prehodiť pár viet s kolegami, s priateľmi, alebo len tak chvíľu relaxovať. To je aj dôvod, prečo zlá káva Talianom spôsobuje zlú náladu, zatiaľ čo dobrá ich rozveselí a rozjasní im deň. Nie je to len o tom, aby človek vypil niečo teplé a tekuté, ale je to určitý druh potešenia, nápoj, ktorý sa vychutnáva vo všetkých svojich odtienkoch.

Kedy akú kávu?

Kávu s mliekom, cappucino, macchiato, si objednávajte iba do desiatej ráno, ak nechcete riskovať začudované pohľady barmana a všetkých okolo. Napokon cappucino con brioche raňajkuje veľká väčšina Talianov.  Je veľmi neobvyklé piť kávu s pridaným mliekom po obede alebo večer.

Cappucino con brioche

Po dobrom obede alebo večeri nasleduje takmer vždy káva a likér na vytrávenie. Ak si chcete dať po jedle espresso, pýtajte si caffè, automaticky vám prinesú espresso. Kávu po večeri môžete nahradiť vynikajúcim kávovým sorbetom, majú ho v ponuke takmer všade.

Ako ju piť?

Takmer výhradne na bare! Nie je nič nezvyčajné, ak v Taliansku narazíte na podnik, kde majú dvojité ceny. Káva na bare za 1€ a s obsluhou pri stolíku za 3€ sú bežnou praxou vo všetkých veľkých mestách. Samozrejme, že vám ju barman prinesie, ale je lepšie prispôsobiť sa miestnym zvyklostiam a byť považovaný za niekoho, kto sa vyzná 🙂

Posted in O Taliansku and tagged , , , .