Európske hlavné mesto kultúry 2019 je talianska Matera

Čo je to vlastne „Európske hlavné mesto kultúry?“ Od roku 1985 EÚ vyberá jedno mesto, ktoré dostane možnosť prezentovať seba a svoju kultúru. V roku 1999 sa zmenil titul a spôsob voľby. Európske mesto kultúry sa stalo Európskym hlavným mestom kultúry a už poznáme aj krajiny, ktoré postupne budú prezentovať svoje mestá ako „hlavné mestá kultúry“. Pre rok 2019 boli vybratí zástupcovia Talianska (Matera) a Bulharska (Plovdiv). Matera porazila v silnej konkurencii rovnako krásne a zaujímavé mestá, ako sú Cagliari, Lecce, Siena, Perugia a Ravenna, a stala sa tak po Florencii (1986), Bologni (2000) a Janove (2004) štvrtým talianskym mestom, ktoré získalo prestížny titul.

Matera - skalné mesto

Matera – skalné mesto

 

Čo všetko môže „Kamenné mesto“ ponúknuť a prečo sa oplatí ho vidieť?

Od čias Carla Leviho a jeho slávneho románu Kristus sa zastavil v Eboli, keď bola Matera mestom, ku ktorému sa domáci neradi priznávali a malo prezývku „hanba Talianska“, sa veľa zmenilo. Matera očarila Mela Gibsona tak, že tu nakrútil Umučenie Krista, a bola tiež kulisou pre ďalší biblický príbeh, Evanjelium podľa Matúša Piera Paola Passoliniho. Dnes je jedným z najkrajších miest, vybudovaných v skalách a je zapísaná v zozname pamiatok Svetového dedičstva UNESCO.

Sassi di Matera

Sassi di Matera

Hlavnou atrakciou mesta, za ktorou mieria každoročne státisíce turistov sú tzv. Sassi di Matera. Dve mestské štvrte (Sasso Barisano a Sasso Caveoso), vytesané v skalách. Romantickou prechádzkou v úzkych krivolakých uličkách sa dostanete k jaskynným obydliam pôvodných obyvateľov, ktoré možno navštíviť za malý poplatok. Ocitnete sa tak trochu v stredoveku. Jaskyne v skalách sú doteraz zariadené pôvodným nábytkom a môžete si veľmi dobre predstaviť, ako v nich ľudia žili spolu s hospodárskymi zvieratami ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Určite nevynechajte prehliadku skalných kostolíkov (chiese rupestri) s krásnymi freskami, ako sú Madonna delle Virtù,  San Nicola dei Greci, San Pietro Barisano. Prechádzku zakončíte na námestí, ktorému dominuje románska katedrála z trinásteho storočia, v ktorej môžete obdivovať byzantskú fresku Madonna della Bruna z roku 1270.

Matera katedrála

Matera katedrála

A keď na vás príde hlad, ochutnajte niečo z báječných špecialít miestnej kuchyne, inšpirovaných ľudovými tradíciami. Typické jedlá regiónu sa pripravujú hlavne zo zeleniny, strukovín a húb. Vynikajúci je miestny chlieb, ktorý vydrží čerstvý a chutný až týždeň. Sušené fritované sladké papričky (peperoni cruschi) sa pridávajú do mnohých jedál, ale môžete si ich vychutnať aj samostatne, ako pikantné čipsy. Kombinácia bôby s čakankou (fave e cicoria) je pre našinca veľmi nezvyčajná, ale kto sa nezľakne, zistí, že môže byť prekvapivo chutná a sýta. Niekde ju podávajú aj s varenou chobotnicou. La crapiata je hustá polievka z rôznych druhov obilnín a strukovín, ktorá sa podľa tradície pripravovala v auguste na oslavu dobrej úrody. K polievke sa podáva červené víno, najčastejšie odroda primitivo.

Bôby s čakankou (fave e cicoria)

Bôby s čakankou (fave e cicoria)

Ako sa najlepšie dostať do Matery?

Existujú pravidelné letecké linky medzi Viedňou a Bari, ktoré prevádzkujú lowcostové (WizzAir) aj štandardné letecké spoločnosti (Austrian Airlines). V Bari si môžete vziať auto z požičovne alebo prísť vlakom. Vzdialenosť medzi obidvomi mestami je cca 70 km. Ak zvolíte auto z požičovne, v okolí je veľa krásnych miest, ktoré môžete navštíviť, ako napríklad Alberobello a jeho typické domčeky trulli, prístav Taranto, kde si možno vychutnať najlepšie mušle v celom Taliansku, alebo národný park Parco della Murgia Materana.

Posted in O Taliansku and tagged , , , , , , , .