Plávajúci most na jazere Iseo - Taliančina Preklady

Páčilo by sa vám prechádzať sa po vode? Počas dvoch týždňov na jazere Iseo to vyskúšali tisíce zvedavcov

O čo ide? Plávajúci chodník dlhý 3,5 km na jazere Iseo v Lombardii je novým projektom Vladimira Yavacheva Christa, umelca z New Yorku. Umelec vytvoril provizórny chodník na vode, ktorý spojil počas 16 júnových dní po prvýkrát v histórii breh jazera s ostrovom Montisola. Jazero Isea a ostrov Montisola si vybral preto, že ostrov je dostatočne vyvýšený nad hladinu a je aj obývaný. Obyvatelia ostrova tak mali možnosť po prvýkrát sa premiestniť peši, bez potreby lodí či člnov. Ďalším dôvodom, ktorý hovoril za, boli rôznorodé scenérie, ktoré možno pozorovať z chodníka aj z ostrova.

Chodník je dlhý 3,5 km a široký 16 m. Pojme naraz 17 000 návštevníkov.

Myšlienka prechádzať sa po vode sa Vladimírovi Christovi vždy páčila. Faktom je, že už v jeho predchádzajúcich projektoch možno nájsť prvky vody a zeme. Napríklad v minulosti nechal postaviť oplotenie na kopcoch v Kalifornii, ktoré predĺžil až do Tichého oceánu. Iným jeho projektom je obalenie najstaršieho parížskeho mostu Pont Neuf okrovožltou látkou.

Na tomto projekte je zaujímavým zážitkom moment, keď sa prechádza z chodníka, ktorý je na zemi a je pevne ukotvený na chodník plávajúci. Okamih, keď si človek uvedomí, že sa prechádza po vode a keď pocíti pohyb pod nohami. Umelec si želal, aby sa ľudia mohli prechádzať po chodníku bosí. Dokázali tak lepšie precítiť zážitok z chôdze.

Pozitívne je, že chodník je prístupný všetkým zadarmo. Aj keď náklady na jeho inštaláciu dosiahli okrúhlu sumu 15 miliónov EUR, umelec vysvetlil, že budú pokryté z predajov obrázkov, propagačných predmetov, jednotlivých rozobratých kusov a pod. Žiadny sponzor, žiadne príspevky z fondov, z verejných zdrojov.

Známy turistický sprievodca Lonely Planet zaradil Plávajúci chodník medzi TOP 10 turistických mét roku 2016.

 

Posted in O Taliansku and tagged .