Boli ste na dovolenke v Taliansku, chceli ste sa najesť v reštaurácii, priniesli vám jedálny lístok a vy ste sa v ňom nevedeli vyznať? S týmto sprievodcom sa vám to už viac nestane. Talianske menu má určité špecifiká, ktoré našinec neznalý miestnych pomerov nemusí poznať. Aby ste sa vyhli udiveným pohľadom čašníkov, ba niekedy aj vehementným protestom temperamentných Talianov, prinášame tento prehľad. Pomôže vám, aby ste si vybrali z menu tie správne kombinácie v správnom poradí a tak si vychutnali úžasnú taliansku kuchyňu.
Typické menu sa skladá z nasledovných položiek:
- Antipasti
- Primi
- Secondi
- Contorni
- Dolci
Na úvod treba povedať, že dnes už nie je nutné, aby ste si objednávali kompletné menu, od predjedla až po dezert. Panuje väčšia sloboda a nikto sa na vás nebude krivo pozerať, ak si dáte napr. iba prvý chod (cestoviny), alebo iba druhý chod (mäso či ryba). Ale poďme pekne po poradí.
Antipasti (predjedlá)
Menu začína tradične predjedlami, ktoré môžu byť studené (antipasti freddi) alebo teplé (antipasti caldi). Veľa podnikov ponúka možnosť objednať si ochutnávku (degustazione), ktorá sa skladá z maličkých porcií viacerých jedál. Ak si neviete vybrať, je to výborný spôsob, ako ochutnať takmer všetko z ponuky. Ochutnávku si možno objednať pre jednu alebo pre viac osôb. Okrem tradičných predjedál, ktoré sa už udomácnili aj u nás, ako sú napr. sušená šunka s melónom (prosciutto con melone), alebo mozzarella s paradajkami a bazalkou (insalata caprese), sa oplatí vyskúšať aj špeciality z rýb, ako sú napr. marinované sardinky (alici marinate), chobotnicový šalát (insalata di polpo), či gratinované mušle sv. Jakuba (capesante gratinate).
Primi (prvý chod)
Prvý chod v Taliansku predstavujú jedlá na báze cestovín (pasta) alebo ryže (risotti). Reštaurácie, ktoré sa nachádzajú v prímorských oblastiach, majú okrem toho ponuku často rozdelenú na na chody z rýb (primi di pesce) a chody z mäsa (primi di carne). Ak je niektoré jedlo pripravené z mrazených polotovarov (toto sa týka hlavne rýb, mrazené mäso sa talianskych reštauráciách takmer nepoužíva), nájdete to vyznačené na jedálnom lístku. Čo si vybrať? Ak ste pri mori, jednoznačne prvá voľba sú ryby a plody mora, pripravené na všetky možné spôsoby. Ak ste vo vnútrozemí, cestoviny s omáčkami z húb (funghi), slaniny (pancetta, guanciale), mäsa, plnené na rôzne spôsoby (ravioli, canelloni, tortelli), možností je nepreberné množstvo. Ak ste si vybrali cestoviny s rybami alebo plodmi mora, nesypte si na ne parmezán a nepýtajte si k nim kečup, boli by ste považovaní za barbarov, ktorí sa do jedla vôbec nerozumejú.
Rizoto je fantastická pochúťka, ak vám ho pripraví niekto, čo vie, ako na to. Ak si ho chcete dať v reštaurácii, opýtajte sa, či ho pripravujú čerstvé. Síce si počkáte 20 minút, ale bude to stáť zato. V lepších reštauráciách väčšinou upozornia, že rizoto robia, ak si objednáte aspoň dve porcie. V opačnom prípade sa pripravte na to, že bude predpripravené a zohrievané, čo mu určite uberie na chuti. V niektorých oblastiach severného Talianska možno natrafiť na špecifický druh rizota, ktorý je pripravený z jačmeňa (orzotto). Ak ho uvidíte, neváhajte, je vynikajúce!
Secondi (druhý chod)
Ako druhý chod sa v Taliansku podávajú jedlá z rýb alebo mäsa. Ako už bolo spomínané, nie je nutné si objednávať prvý aj druhý chod. Niekde sú porcie také veľké, že ani nie je možné všetko zjesť.
Contorni (prílohy)
Budete prekvapení, aké variabilné môžu byť prílohy. Zďaleka to nie sú iba tradičné zemiaky a ryža, ako sme zvyknutí u nás na Slovensku. Ryža ako príloha v Taliansku takmer neexistuje. Čo teda iné môžete nájsť ako prílohu? Grilovanú zeleninu, nakladanú zeleninu, špenát, cigóriu, alebo čakanku v rôznych úpravách (spinacci, erbette), časté sú aj strukoviny (napr. hrášok na slanine), mrkva, prípadne čerstvý šalát.
Dolci (dezerty, alebo sladká bodka na záver)
Takmer všade môžete nájsť zmrzlinu (gelato), zmes rôznych druhov čerstvého ovocia nakrájaných na kúsky (macedonia), či klasické, aj u nás známe dezerty, ako sú tiramisu a pannacotta. Často bývajú v ponuke rôzne druhy koláčov, ktoré sa však v Taliansku nazývajú torta (napr. torta alle mele, torta alle pere, torta al limone – jablkový, hruškový, citrónový koláč). Za vyskúšanie stoja aj sorbety. Sorbet dezert, ktorý sa pripravuje z ovocia, ľadu, cukru, s pridaním vyšľahaných vaječných bielkov. Klasikou je citrónový sorbet (sorbetto al limone), výborný je aj kávový (sorbetto al caffé) alebo pistáciový (sorbetto ai pistacchi).
Po dezerte nasleduje obligátna káva (caffè). Ale pozor, žiadne capuccino, macchiato, káva s mliekom, ani nič podobné, to sa pije doobeda, ale iba čisté a jednoduché caffè.
Ešte stále sme neskončili! Po káve vám v reštaurácii ponúknu digestív. Digestívy si často pripravujú reštaurácie samy, podľa vlastných receptov. Úplnou klasikou je citrónový likér limoncello, alebo likér zo sladkého drievka (liquirizia). Poprípade si môžete dať niečo horké (amaro). A to už sme v závere nášho hodovania, snáď ste si pochutili, nech vám padne na úžitok!