Vždy Vás lákalo navštíviť Neapol, ale mali ste mali ste obavy z pouličných gangov, kriminality, špiny, zlej povesti mesta a tak podobne? Nie je všetko pravda, čo sa traduje. Neapol má na Slovensku možno trochu neoprávnene zlú reputáciu. Priemerný Slovák pri vyslovení názvu Neapol zareaguje pravdepodobne negatívne, pretože prvé, čo ho napadne, bude mafia, a možno Marek Hamšík. Je pravda, že hlavné mesto Kampánie máme v povedomí ako mesto, kde prekvitá pouličný zločin a kde je lepšie po zotmení nevychádzať na ulicu, ale z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že to nie je celkom pravda. Neapol večer nie je o nič menej nebezpečný ako Miláno, Rím, Benátky, alebo akékoľvek iné mesto. A nie je o nič menej očarujúci. Ak ešte stále váhate, tu je niekoľko dôvodov, prečo povedať áno, ak vás tam niekto pozve na výlet.
- Fantasticky sa najesť
Pizza Margherita, mozzarella, cukrárne plné úžasných koláčov, morské plody a ryby vo všemožných variáciách, voňavé paradajky, cestoviny na tisíc spôsobov, káva na bare, to všetko si môžete vychutnať aj v jednoduchých reštauráciách a nemusíte sa zruinovať, ak sa chcete dobre najesť. Vyhnite sa reštauráciám okolo promenády a Castel dell’Ovo, zájdite radšej do postranných uličiek okolo Via Toledo a nebudete sklamaní. Ak máte radi sladkosti, vyskúšajte babà, koláč namáčaný v rume. Ale pozor, je prudko návykový! Žiaden návštevník mesta by sa nemal vrátiť bez toho, aby si aspoň raz neobjednal pizzu Margheritu, ktorá bola pripravená prvýkrát na počesť kráľovej Margaréty Savojskej v roku 1889. Ešte dnes možno navštíviť pizzeriu Brandi, v ktorej sa zrodila slávna margherita.
- Vidieť Pompeje
Archeologický komplex Pompeje sa nachádza cca 40 minút jazdy vlakom. Je skutočne obrovský a možno sa v ňom stratiť na celý deň. Kto nechce stratiť veľa času blúdením, môže si najať sprievodcu, aby mu ukázal tie najzaujímavejšie a najkrajšie domy. Ale aj túlanie sa v opustených uličkách má svoje čaro. Zaujímavé je, že niektoré domy sa otvárajú poobede a niektoré ráno. Samozrejme, podľa uváženia pracovníkov komplexu, takže nikdy neviete, či uvidíte všetky, a kedy budú otvorené. Najväčšia tlačenica je pred slávnym verejným domom s erotickými kresbami na stenách. Jedna z najpôsobivejších scén tragédie je v Záhrade utečencov, kde sa nachádzajú sadrové odliatky trinástich členov rodiny, ktorí tu zahynuli pod lávou a popolom.
- Zájsť si na futbalový zápas
Futbalový štadión San Paolo je tretí najväčší v Taliansku, po Olimpico v Ríme a San Siro v Miláne. Má kapacitu až 60.000 osôb. Vidieť futbalový zápas miestneho SSC Neapol a Juventus Turín je niečo, čo by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik. Nemusíte byť žiadnym nadšencom futbalu, aby ste sa nechali uniesť atmosférou zápasu a plného štadióna. Miestni belasí tifosi vás určite nenechajú chladnými. Na zápasy chodia bežne aj ženy a môžu sa cítiť úplne bezpečne. Lístky na zápasy sa predávajú na meno a po predložení dokladov, polícia je dobre zorganizovaná a odchod po zápase je bezproblémový. Slovenské kluby, berte si príklad J
- Urobiť si výlet na ostrovy
V blízkosti Neapola nájdete tri krásne ostrovy, ktoré stoja za návštevu, a to Capri, Ischia a Procida. Na všetky sa dá pohodlne dostať trajektom z prístavu. Capri a Ischia sú relatívne dosť veľké, na prehliadku je lepšie si prenajať auto alebo sa ubytovať priamo na ostrove a venovať návšteve viac času, než pár hodín. Zatiaľ čo najmenšia Procida sa dá prejsť pohodlne peši. Prejdite sa na druhú stranu zálivu a v zátoke nájdete reštaurácie, kde sa môžete výborne najesť a pritom si vychutnávať výhľad na more. Ak dáte prednosť Ischii, nezabudnite ochutnať miestny likér rucolino, pripravený z rukoly. Je o niečo menej známy, ako jeho slávnejší kolegovia limoncello a meloncello, ale rovnako dobrý. Na Capri určite nevynechajte prehliadku Azúrovej jaskyne.
- Len tak sa túlať mestom
Prechádzať sa uličkami, dať si caffé v bistre na rohu, pozorovať miestnych, vychutnávať si atmosféru, zájsť na predstavenie do divadla San Carlo, či obdivovať nákupnú galériu Viktora Emanuela, to všetko môžete robiť v Neapole a ani neviete, ako rýchlo vám prejde deň. Pre milovníkov histórie je tu Národné archeologické múzeum (Museo archeologico nazionale di Napoli –pamiatky z Pompejí), Národné múzeum Capodimonte, Múzeum pokladov (Museo di tesoro di San Gennaro – prekrásne sakrálne predmety a šperky, vykladané drahokamami), katakomby (Catacombe di San Gennaro), či Bazilika sv. Kláry (Basilica di Santa Chiara – kláštorný dvor zdobený majolikami)
ŠŤASTNÚ CESTU! (BUON VIAGGIO!)