Chystáte sa na výlet do Ríma? Okrem obdivovania krás Kolosea, Baziliky sv. Petra, či Fontány di Trevi si môžete aj vychutnávať dobroty rímskej kuchyne. Ak pri vašich potulkách po „Večnom meste“ natrafíte na trattoriu, v ktorej podávajú rímske špeciality, veľmi pravdepodobne nájdete na jedálnom lístku nasledovné, našincovi úplne neznáme názvy jedál. Ako sa v nich vyznať a čo ochutnať? Tu je malý sprievodca:
Antipasti (Predjedlá)
- Fiori di zucca fritti – vyprážané cukinové kvety. Cukinové kvety sa podávajú plnené syrom mozzarella, kúskami sardiniek nakladaných v soli, obalené v cestíčku a vyprážané.
- Supplì alla romana – sú vyprážané ryžové guličky. Varená ryža sa zmieša s ragú, vytvarujú sa guličky a do stredu sa vloží kúsok mozzarelly. Guličky sa potom obalia a vyprážajú. Supplì tak trochu pripomínajú inú taliansku špecialitu pôvodom zo Sicílie – ryžové guličky
- Carciofi alla romana alebo carciofi alla giudia – artičoky sú zelenina, ktorá bola v rímskej kuchyni cenená a často používaná. Môžete ich vyskúšať plnené zmesou mäty, petržlenu, strúhanky a cesnaku alebo vyprážané, vždy sú rovnako chutné.
Primi/Hlavné jedlá z cestovín alebo rizotá
Jedlá z cestovín vychádzajú z jednoduchých základných surovín, ktoré sa navzájom výborne dopĺňajú. Nemožno však tvrdiť, že sú ľahko stráviteľné. Častou kombináciou je napríklad guanciale (bravčový podbradok) so syrom pecorino. Nájdete ho napríklad v Spaghetti alla Carbonara (špagety s vajíčkom, syrom pecorino a podbradkom), Bucatini all’amatriciana (bucatini s paradajkami, syrom pecorino a podbradkom), či Rigatoni alla gricia (rigatoni s podbradkom a syrom pecorino).
Secondi/Hlavné jedlá z rýb a mäsa
- Saltimbocca alla romana – jedlo s poetickým názvom Skočdoúst J a možno jedno z najznámejších rímskych receptov. Saltimbocca sú teľacie plátky pripravované na panvici, ochutené šalviou a plátkami surovej šunky prosciuto. Ako prílohu môžete vyskúšať dusený hrášok, mrkvu alebo zemiaky.
- Trippa alla romana – držky v rímskej úprave. Patrí medzi tradičné recepty a možno ho nájsť v regionálnych úpravách od severu až na juh Talianska. Spája v sebe bohaté chute a výrazné vône, ako sú chuť bravčového podbradku guanciale a mäty, všetko doplnené neodmysliteľným syrom pecorino.
- Coda alla vaccinara – hovädzí chvost. Je vynikajúce jedlo starodávnej rímskej kuchyne. Jej pôvod možno hľadať v starých hostincoch, v ktorých jedávali vaccinari – mäsiari, ktorí chodili zabíjať hovädzí dobytok. Už podľa názvu možno usudzovať, že ide o jedlo chudobných, ktorí sa museli uspokojiť so zbytkami toho, čo zostalo zo zabíjačiek. Dnes je však z neho vyhľadávaná špecialita.
Ak sa vám zdajú všetky jedlá sýte a ťažko stráviteľné, váš dojem je celkom správny. Ale pri troche snahy možno nájsť aj chutné a ľahké pokrmy, ako napríklad:
- Insalata di puntarelle – šalát z výhonkov mladej cigórie, ochutený citrónom, olivovým olejom a sardinkami. Výborný ako predjedlo alebo príloha, veľmi jednoduchý a svieži.
- Zuppa di fave, piselli e carciofi – hustá, sýta polievka z bôbu, hrášku a artičok. Podáva sa veľmi horúca, so strateným vajíčkom v strede. Niečo pre vegetariánov, ak si ju necháte naservírovať bez neho.
- Panzanella – zeleninová tortička s chlebom. Má pôvod v toskánskej sedliackej kuchyni, bývalo to jedlo chudobných, ktoré si v lete brávali so sebou na pole. Pripravuje sa z paradajok, uhoriek, cervenej cibuľky a suchého chleba, dochutených octom, soľou, korením a olivovým olejom. Nie je celkom typické pre rímsku kuchyňu, ale stojí za ochutnanie, ak ste sa už prejedlli cestovín a mäsa.
A čím všetky tie dobroty zapit? Napríklad vínami z oblasti Castelli Romani, kde sa už oddávna pestuje vinič. Medzi najznámejšie a najoceňovanejšie patria Frascati a Marino. Nič však nepokazíte, ani keď objednáte obyčajné sudové vino della casa. Vo väčšine podnikov je veľmi dobré a stojí pár drobných.
Dobrú chuť!