Zaujímavosti o jazyku - Taliančina Preklady

Zaujímavosti o jazyku

Jazyk je jedným z fascinujúcich aspektov nášho života. Vedci sa domnievajú, že sa vyvinul zo série zvukov a gestikulácie. Na základe týchto primitívnych konceptov sa začali vyvíjať jazyky s komplexnými systémami porozumenia. Tu sú niektoré zo zaujímavostí o jazykoch, pozbierané z celého sveta.

  • V súčasnosti existuje vo svete približne 2700 jazykov a ďalších približne 7000 nárečí. Medzi najpoužívanejšie jazyky patria (v poradí podľa počtu používateľov): čínština, španielčina, angličtina, hindčina. Čínština, najrozšírenejší jazyk na svete, má viac než 5000 znakov. Aby ste si dokázali prečítať noviny, stačí poznať približne 2000.
  • Každé dva týždne na svete vymrie jeden jazyk. Alebo, presnejšie, jedno nárečie. V súčasnosti považujeme 231 jazykov za úplne vymretých a 2400 jazykov je v ohrození.
  • Najprekladanejšou knihou na svete je Biblia, ktorá je k dispozícii v 2454 jazykoch. Autorkou, ktorá sa najviac prekladá vo svete, je Agatha Christie.
  • Najvyspelejšiu abecedu na svete má jazyk Kmérov v Kambodži, obsahuje až 74 znakov. Naopak, najkratšia abeceda má iba 12 znakov a patrí jazyku Rotokas, používanému na jednom z ostrovov Papuy-Novej Guiney. Jazykom s najviac slovami je angličtina, má ich viac než 250 000.
  • Obyvatelia Spojených štátov amerických hovoria viac než 300 jazykmi, ale Juhoafrická republika drží rekord v počte úradných jazykov (11). V Spojených štátoch 21% obyvateľstva doma hovorí inak než po anglicky. Z tých 21% používa španielčinu 61%, z ktorých 56% hovorí po anglicky ”very well”.
  • Najstaršie známe jazyky na svete sú: sanskrt, sumerčina, hebrejčina a baskičtina. Jediným dôkazom tohto tvrdenia je, že existujú písomné svedectvá v týchto jazykoch. V skutočnosti na otázku „Ktorý je najstarší jazyk na svete?“ neexistuje objektívna odpoveď, pretože nie je možné skúmať jazyky, ktoré mali iba ústnu tradíciu.
  • Vedci sa domnievajú, že jazyk sa začal vyvíjať približne 100 000 pred naším letopočtom. Nie je celkom jasné, aký bol tento „starodávny“ jazyk, ale mnoho lingvistov sa zhoduje v domnienke, že sa začal vyvíjať v momente, keď sa u moderných ľudí žijúcich v Afrike (Homo sapiens) vyvinula lebka a hlasivky v dnešnom chápaní. Keď sa u človeka vyvinuli všetky príslušné nástroje, ako je mozog, lebka, hlas, mohol sa začať rozvíjať aj jazyk. Niektorí antropológovia predpokladajú, že jazyk sa mohol vyvinúť aj skôr, ešte pred evolúciou mozgu a hlasiviek moderného typu, ale 100 000 rokov pred Kristom sa dá považovať za dobrý východiskový bod.
  • Jazyk sa vyvinul, aby sa posilňovali sociálne väzby medzi našimi predkami. Jedna z teórií hovorí, že naši predkovia vyvinuli jazyk, aby imitovali zvuky prírody, ako je napríklad spev vtákov alebo hlasy zvierat. Iná teória zas tvrdí, že ľudská komunikácia mohla začať vydávaním mimovoľných, neúmyselných zvukov, ako napríklad krik v panike, náreky v smútku, či chechot od radosti.
  • Štúdium cudzích jazykov robí ľudí inteligentnejšími. Mnohí vedci súhlasia s tvrdením, že štúdium cudzieho jazyka zvyšuje duševné schopnosti človeka a odporúčajú ho, aby sa spomalil proces starnutia mozgu.
  • Jazyky sa navzájom neustále ovplyvňujú. Existuje množstvo príkladov preberania a udomácňovania cudzích slov v materinskom jazyku, je to trend, ktorému sa žiadny jazyk nevyhne. Z nespočetného množstva príkladov spomeňme len: míting (z ang. meeting), manažér (z ang. manager), špagety (z tal. spaghetti)
  • Existuje viac než 200 umelých, vymyslených jazykov, ktoré boli vytvorené pre film, televíziu, či literatúru, ako napríklad 13 rôznych jazykov v rozprávkovom svete J. Tolkiena. Fiktívne jazyky sú staré niekoľko storočí, odkedy boli vytvorené, aby slúžili na filozofické debaty.
  • Zvukomalebné slová v rôznych jazykoch nie sú rovnaké. . Ryžové lupienky v Spojených štátoch robia “snap, crackle e pop”. Ale v Nemecku robia: “Knispee! Knasper! Knusper!”. Vo Francúzsku robia “Cric! Crac! Croc!”, a v Španielsku zas: “Cris! Cras! Cros!”. V afrikánčine včely nebzučia, robia “zoem-zoem”. A mačky robia “meow” v Amerike,“meo-meo” vo Vietname, “nau” v Estónsku, a “ngjau” v Malajzii. Kravy sú posvätné v Indii, ale nerobia “moo” v Bengálsku, robia “hamba”. Thajské sovy robia “hook hook” namiesto “húú”.

Zdroj: 12 spunti interessanti sul linguaggio, publikované na traduzione-testi.com 10.2.2016

Posted in Nezaradené and tagged , , , .